Hej med jer,
Jeg trænger til at høre, hvad andre måske ville gøre i min situation. Til at starte med får I her lidt grundviden:
Jeg bor sammen med min kæreste og vores søn på 7 mdr. Min barsel slutter d. 01. juli 2013.
Vi har lige solgt vores (alt for dyre) lejlighed, og flytter d. 01. juni 2013 hjem til mine svigerforældre. (De flytter i kolonihaven, så vi har huset for os selv). Det er planen at vi vil blive boende der sommeren over, så vi kan spare op til et indskud i en lejebolig.
Jeg har et job, som jeg virkelig ikke ønsker at komme tilbage til. Allerede inden jeg blev gravid, var jeg aktivt jobsøgende. Virksomheden er desuden på konkursens rand, og mens jeg har været på barsel, er samtlige af de kollegaer jeg var på hold med, blevet fyret. Det er 100% kun fordi jeg har barsel, at jeg ikke også er røget. Så jeg vil sikkert få en fyreseddel så snart min barsel er slut.
Så her er mit problem:
Jeg kan simpelthen ikke finde ud af, hvad jeg skal gøre når min barsel slutter. Jeg vil SÅ gerne starte uddannelse, men vil derved skulle gå på SU. Vi kan nok ikke få økonomien til at hænge sammen med mindre jeg også tager et SU-lån. Men så vil vi også VIRKELIG komme til at leve skrabet. Alternativt skal jeg finde mig et job. Men de kloge siger jo, at der ingen jobs er at få.
Jeg er i syv sind. Skal jeg begynde at lede efter et job? Og hvad så hvis ikke jeg kan finde et? Eller skal jeg starte uddannelse, og så må vi leve af havregrød og spaghetti de næste 2-4 år?
Jeg kunne rigtig godt tænke mig at høre fra andre, hvor 1 forælder er på SU. Hvordan får I det hele til at hænge sammen? I øvrigt er min kæreste håndværker og tjener fint nok.
Anyone med et råd eller egne erfaringer????? 
Anmeld