Hvis spidsen af ørerne er på linje med den øverste kant af autostolen, når han sidder med hovedet rumpen helt ind til ryggen.
Så skal han skifte nu. Eller hvis han vejer 18 kg.
derefter skal han sidde i en selepude med ryg mindst 15 kg til maks 36 kg. det går stadig på vægt.
Når du siger klemme ham ned i den, mener du så når han har vinterantrækket på?
Det næste kommer nok til at lyde hårdere end det er ment.
But here goes;
Tykt overtøj er ikke nogen god ide. Autostolen synes hurtigt at være for lille uden at være det. Selen sidder forkert og autostolen beskytter dermed ikke barnet godt. det værste der kan ske er at barnet slynges ud af autostolen - i særdelehed hvis det er en fremadvendt autostol. bagudvendte er mere lempelige hvad det angår.
Hele selen skal sidde på barnets skuldre, og helt tæt på kroppen. for at yde god beskyttelse.
Så hvis ikke ovenstående kriterier er opfyldt - hvornår autostolen er udvokset, så se på andre alternativer til vinterantrækket hvis han har sådan et på.
Selen eller kollisionspuden presser sig igennem laget af tøj og stopper først når de når ind til barnets krop.Dermed stoppes barnet først adskellige cm end det ellers ville have været. Så det gælder om at give dem så lidt på som muligt, men stadig nok til at de kan holde varmen.
Fleece-dækken
Vinterfrakken omvendt på (armene igennem og stoppes lidt ned ad siderne.
Anmeld