Gravid, og 7 mdr søn.

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

23. februar 2013

Annette A

Først et kæmpe tillykke, det er da fantastisk for Jer.

Hvad omverdenen siger kan man som regel ikke bruge til så meget. Vi har både børn med stor og lille aldersforskel og har måtte høre for det hele. Den første var det synd for, han er 10 år og da vi fik vores mellemste, han er 18 mdr sagde folk: Nå de får jo ikke så meget glæde af hinanden og nu må I ikke gøre det samme mod den lille og det er da to enebørn I har fået Jer.

Så da han var 8 mdr blev jeg gravid igen og så begyndte folk på at uha det er jo hårdt med to så tæt på hinanden. Ikke desto mindre fik han en lillesøster da han var 15 mdr og jeg synes det er helt perfekt.

Jo det kan være svært nogen gange ikke at føle at noget går fra ham når jeg skal tage mig af hende, men sålænge man er opmærksom på det og gør hvad man kan. Sørger for at skaffe sig noget alenetid med den ældre søskende så ingen føler sig tilsidesat og indrager den større så meget man nu kan. Tilsidst i gravditeten var der også mage ting der var lidt svære ift at lege med ham og bære ham og jeg var også tit træt. Men man finder mange løsninger fx at få ham til at kravle op på noget når jeg skulle bære ham op i barnevognen, højstolen mv.

Jeg er slet ikke i tvtvl om at det bliver skønt for ungerne at vokse op sammen og jeg nyder at have to så tæt på hinanden og turene med dem i tvillingevognen. Det er en kæmpe gave og er det hele værd og så i Jeres situation hvor det har været ekstra svært at blive forældre, er det da også bare helt vidunderligt.

Tillykke med det og håber du fåe en dejlig graviditet.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

24. februar 2013

AnnikaDoula

Tillykke med miraklet.

Her har vi 19 måneder imellem vores to drenge. Begge lavet med hjælp. Jeg har aldrig fortrudt, at vi gik så hurtigt igang med projekt søskendeforsøg. Ingen kunne jo forudse, at det ville gå nemt 2. gang. Vil sige, at der hvor jeg oplever, det har været udfordrende, har været at få givet den store nok selvstændig tid. Da den lille tager scenen og ikke er den, hvis behov sættes til side. Synes det kræver bedsteforældre eller andre, der kan bidrage med at passe dem en og en, så de oplever at være helt i centrum.

Nyd graviditeten. Må den blive nem og tryg.

Anmeld

24. februar 2013

Amanda Stage

Jeg tror der er fordele og ulemper ved det hele. Hvorfor ikke bare nyde sine børn om der er 1 år eller 10 år i mellem dem? Jeg synes ikke du skal lytte til hvad andre siger, for der vil altid være nogle som har ondt i røven! Der er da også mange der skal fortælle os at vi får to enebørn selvom der kun er 4½ år i mellem! Hvad er det for noget pladder? Gode søskendeforhold har ikke noget med alder at gøre, men personlighed. Det med din arbejdsplads, kan du jo ikke rigitig gøre noget ved og jeg er ret sikker på de har forståelse, når nu du havde så svært ved den første, så lad nu være med at tænke over hvad andre mener, det er jo til at få knopper af! 

Anmeld

24. februar 2013

Kløver

Kæmpe stort tillykke, der er 14 mdr mellem vores, masser af hårde udfordringer men det bliver det hele værd, det første år er værst, jeg kan allerede mærke det begynder at lette nu hvor den yngste er 10 mdr

Du er meget velkommen til at skrive også privat hvis du har spørgsmål, vil høre mere eller bare snakke med en som forstår jeres situation

Fik selv råd af en veninde: det er dig/ jer som skal passe børnene og føler i at i jar overskuddet, så pyt hvad andre siger, det er jo jer der står med ungerne ikke dem. Hvis det er det rigtige for jer så hold fast og følg jeres ønsker

Anmeld

3. marts 2013

Anonym trådstarter

Tak til jer alle der har skrevet, det er nu så rart med inputs. Bedst som jeg havde vendt

mig til tanken, begyndte jeg desværre og bløde. Jeg skal til en scanning imorgen, og regner ikke med at der er nået at se! mener selv at have haft en spontan abort. 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.