Lineengberg skriver:
Hej alle. Jeg har simpelthen så meget kvalme. Hva gør i for at mildne det???
Jeg har haft meget slem kvalme hver dag siden dag ét nu og kastet op mange gange om dagen, så jeg kan sagtens sætte mig ind i den situation.
Det har hjulpet at spise lidt mindst hver halve time og helt undgå store måltider fordi de altid er røget op igen med det samme. Hvis du kan, så lad være med at drikke lige efter du har spist, da det kan give endnu mere kvalme.
Om morgenen, når det er værst, har en Gajol eller et bolche hjulpet lidt med at få gang i det hele så der kunne komme noget mere ned lige efter.
Af specificke ting som hjalp kan jeg nævne; kakao, Sun Lolly, Marie kiks, gifler, suppe, nudler, saftevand, mælk, æbler, juice og frugt og grønstager (i staver, fx.)
Ellers har jeg bare spist hvad end der er faldet mig ind, uanset hvor tosset det måtte være. Alt fra is til morgenmad til dadler til aftensmad og alt for ulækkert take-away som jeg ellers aldrig ville røre.
Så længe det kan komme ned og blive nede er det godt!
Du kan du prøve de der Seaband armbånd de har i Matas.
De skal sidde på håndleddende, hvor de trykker på et punkt (du kan ikke mærke det) og det burde tage en del af kvalmen. Mener jeg gav omkring 125 kr for dem.
Og ellers kast op når du skal. Ikke det fedeste men det er 100 gange bedre end at døje med kvalmen i en time i stedet.
Håber det går over snart 
Anmeld