Muzzen skriver:
Øh at komme ind med en urin prøve for at give til hende som tager tlf. er da ikke at tage tiden for de syge - plus hvad er det lige man selv betaler sin skat til, hvis det ikke er for at få det bekræftet så man kan komme ind i systemmet hvis den viser positivt? (ja undskyld mig da). (nu render jeg ikke selv tit til læge - så ville da mene det ville være ok at gøre.). Men hver mand sin holdning.
Jeg forstår godt, at det umiddelbart kan se simpelt ud, men:
1. Hvis du ikke kan teste positivt på en urinbaseret graviditetstest derhjemme, så kan lægen heller ikke (dine måler sandsynligt fra 25 mIU, lægens fra 50 mIU).
2. At foretage en graviditetstest i et lægehus er et diagnoseværktøj (uanset hvem der foretager den), regningen for graviditetstesten og betaling for en konsultationstid sendes til skatteborgerne.
3. At testen er taget, på hvilket grundlag og konklusionen samt evt. konsekvens (eller mangel på samme) skal journalføres og godkendes af læge.
Håber, at det giver lidt større indsigt i, at der bruges rigtig mange unødvendige ressourcer, som kunne komme syge mennesker til gode - og undskyld til trådstarter for at bruge tråden til dette.

Anmeld