klokken var lidt i fem..

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

18. juli 2012

Tulle28

Søde Frøken J, du har et helt normalt barn - det er sgu alle dem med sovebørn der er unormale. Misundelsesværdige, bestemt, men jeg er 100% sikker på at det er mere reglen end undtagelsen at de sover som vinden blæser de første mange (MANGE) måneder af deres liv. Hvis nogen havde fortalt mig, at jeg først skulle få en hel nats søvn ca. 2 år efter jeg fik min datter, så er jeg ikke sikker på jeg havde valgt at få børn;-)

Men det ER frustrerende og kan godt forstå du har lyst til at forbande det hele langt væk ind imellem - men find ro i at det altså ER normalt, dit barn er ikke mere besværligt end så mange andres:-)

Kram Tulle

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

18. juli 2012

Mille82

Det kommer, det kommer.

Vores den store (som bliver 3 år i næste måned) stod op før en vis herre fik sko på indtil han blev næsten 2. Alt efter kl 4 var lukssus, jeg har ofte siddet i mørke mellem 4 og 5 om morgenen og tudet snot over at han ikke fik den søvn han havde brug for, og at jeg var træt og frustreret. ALLE dem jeg kender med børn, har børnene sovet fra dag 1 af! Jeg er den eneste der har haft et kolik barn og en natteravn!

Da han blev omkring 2 år, eller lige før, der begyndte han at sove godt. Han sov gerne 2 timer til middag, og fra kl 19.30 - 6. Han står nu op lige efter kl 6 om morgenen. Men han sover i vores seng, og jeg ved at det gør at han sover bedre, ellers vågner han om natten!

 

Vores mindste, som er 15 mdr, sover gerne fra 19.30 - 6.30, men hun har ca en nat om ugen hvor hun har nattesjov. Dvs hun er vågen onkring 2 timer, og det er altid omkring midnat. Det er hæsligt, men jeg håber (og dybest set ved) at det kun er en fase!

 

Min mand og ungernes far sejler, så jeg er ret alene med dem og mit søvnunderskud!

Anmeld

18. juli 2012

Mumto3

Frøken J. skriver:

Klokken tre i nat vågnede Rose. Selvom hun først sov kl 21. Klokken er nu lidt i fem, og hun sover ikke. Ligger bare og pludrer. Prøvede at vugge hende i søvn, så skraldgrinede hun bare af mig.

Fælder lige et par tusinde tårer og forbander mødre med sovebørn LANGT væk! (Sorry). Synes lige der var en meget kort periode hvor det gik godt. Jeg forstår ikke hvor fanden ind i helvede det lige er jeg fejler som mor! Ja, det her indlæg er farvet af jeg er dødtræt, men hvad skal man gøre?

Hun har fået flaske, hun har fået ren ble. Har gjort alt. Og manden sover, som jeg synes han skal, for han skal Så arbejde, det skal jeg ikke. Men tror i så ikke han siger "hun kan mærke du er frustreret". Ja det tror da fanden når barnet vågner kl 3 og ikke vil sove, og desuden har sovet uroligt og dermed holdt mig vågen den øvrige nat.

Jeg er TRÆT, jeg er GAL, jeg er pisse frustreret. Og træt af folk der skal sparke end imens man ligger ned. Når man fortæller om problemerne, og folk så svarer "ih hvor træls. Ja, herhjemme sover vores guldklump sekundet han puttes, og han sover hele natten. Skønt" - jamen tak for din dejlige hjælp!
Fuck det. Hilsen en sur, træt og gal mor.

(Som trods alt elsker hendes barn over alt andet. Det er ikke hende jeg er sur på, hun kan jo ikke gøre for det. Jeg er sur på situationen.)

Tror hun endelig sover nu. Godnat


Du får lige masser af foratåelse herfra!- og så vil jeg minde dig om du selv har skrevet svaret. Du er 'sur' på de andre sovebørn. Nemlig! Sovebørn!!! Dethar intet med dig som mor at gøre, det har noget med hvordan dit barn er!!! Nogle børn er født med rødt hår, nogle børn har dårlige øjne og skal have brille ( mit barn) og nogle børn har bare meget sværtved at sove!Jeg kender en mor, som havde nogle super super stramme rutiner omkring sit barns søvn, og han sov som en drøm. De meldte afbud til rundefødselsdage osv. For at kunne blive hjemme og holde den gode døgnrytme. Hun var jo ikke i tvivl om at det var hendes fortjeneste at hendes barn sov så godt. Så fik de barn nr 2 , og hun gjorde præsic det samme, og tænk engang, BARNET VILLE IKKESOVE !!! Hun var målløs. Hun sagde selv at nu tog hun alle hendes goderåd til sig igen, og kune nu se at det nok ikke havde noget med hende at gøre ,men noget med barnet at gøre om det sov godt om. Natten eller ej.

Anmeld

18. juli 2012

Frøken J.

Tusind tak for alle jeres svar. Er på fra mobil, så det er for bøvlet at svare individuelt. Det må blive når jeg kommer til computeren.

Hun har kun sovet 1,5 times lur i dag, da hun ikke forstår at sove når vi er ude. Så hun blev puttet dødtræt 18.30. Hun faldt i søvn på stedet, så jeg gik selv i seng. Men hun vågnede selvfølgelig efter en time og vil ikke sove videre. Manden er på opgave i aften. Så noget positivt svar får i ikke i dag.

Anmeld

18. juli 2012

Troldemommi

Jeg fik engang at vide at jo flere problemer man har med sin baby jo nemmere bliver barnet som teenager og omvendt, måske kan dette opmuntre dig lidt, for for filan hvor jeg tager hatten af for dig, håber altså snart din lille pige kommer ind i en god natterytme.

Monica

Anmeld

20. juli 2012

Frøken J.

Jibbe skriver:

Åh det er bare så mega hårdt! Og jeg har ingen tips til dig. Jeg bliver selv lige så frusteret som du gør! Og det eneste der hjælper lidt er at græde frustrationen ud - og så lade barnet sove hos jer hvis det hjælper.
Herhjemme vågnede Frej kl 03 og tror måske han er ved at overgive sig nu. Der er ihvertfald stille... jeg er heldigvis ikke nået til. Frustrationsstadiet i nat...



Stakkels dig Det plejer altid at virke at lade hende sove hos os, men pt er det kun klapvognen der dur, og synes abre den er for hård til hun skal sove i den længe!

Anmeld

20. juli 2012

Frøken J.

LR85 skriver:

Kram fra en der har ammet for anden gang, og det nu er så lyst a lille Mikkel absolut ikke vil sove mere. 

Så luk dog de øjne! 

Og ja, der er intet mere frustrerende end andre der fortæller om hvor godt deres babyer sover igennem. 

Håber du sover nu og får dig et par gode timers søvn i træk. 

Og igen en krammer til en som virkelig forstår dig og din frustration. 



Tak for krammet Håber du fik dig noget søvn også!

Anmeld

20. juli 2012

Frøken J.

tanja. skriver:



Åh janne hun lyder desværre bare så meget som lærke, både være måde og behov og ja er hun det er der ikke meget at gøre(håber for guds skyld jeg tager fejl)!!

Lærke har desværre aldrig haft brug for særlig meget søvn og fik hun meget søvn om dagen blev det klart en lorte nat, ved ikke hvor meget rose sover om dagen?

Det er pisse lorte møg hårdt, men du klare den!!!

Stort jeg ved hvordan du har det, jeg er helt mærkelig ved at have fået lillebror der bare sover igennem de fleste nætter, tror stadig ikke på mit held!!

.



Håber vores nummer to bliver ligesom Liam

Hun plejer normalt at sove 2 lure, i alt max 4 timer om dagen. Formiddag og middag.. En time formiddag og 2 timer middag. Nogen gange 1½ time formiddag.. Så synes jo ikke det er sygt meget søvn hun får der?

Anmeld

20. juli 2012

Frøken J.

Leonora skriver:

Godmorgen

Vil bare lige melde mig under fanen for børn der står op før fanden får sko på

Her er Vigga vågen kl 5.15.... Som havde hun et tidsinstillet ur indbygget

Det er til at blive skør af.
Nå men prøver at se det fra en positiv side - man får da noget ud af dagen

Rigtig go dag
Knus Louise og MEGET friske Vigga

 

Ps kender udemærket til den voldsomme træthed. Min store pige har altid sovet SÅ flot om natten men Vigga er et helt andet barn. Vi har haft MANGE søvnløse nætter og har dem stadig indimellem. Så det er ikke dig der gør noget forkert. Nogle børn sover bare dårligt og jeg har en af hver. 

Det er en fase vi må overleve for jeg ved at det blir bedre.

Haleluja for soter render under øjne og lunter der korte som bar fanden 



Er ked af i også har et bøvlebarn, men det er nogen gange også rart at høre andre oplever det samme, fordi man ikke kan lade være at tænke, at der da for søren må være noget GALT! For "det kan jo ikke passe" Puha.. Det er lidt som om at hver 2. nat er en dårlig nat. I går nat var det en rigtig god nat, i nat var det noget lort igen..

Anmeld

20. juli 2012

Frøken J.

Frk.S skriver:

Jeg ved godt du skrev indlægget da du var fuld af frustration og virkelig træt. Men jeg vil altså lige sparke dig lidt og sige, at du da selvfølgelig IKKE fejler som mor. 

Jeg tager hatten så meget af for dig og det du prøver at gøre for at få det til at fungere. Og håber inderligt for dig at hun bare havde en dum nat og at det bliver godt igen i nat eller MEGET snart. 

Og så håber jeg, at du g Rose sover lige nu - og et godt stykke tid frem.



Tusind tusind tak for en sød kommentar

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.