Kan man godt? (aftensmad)

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

394 visninger
4 svar
0 synes godt om
5. maj 2009

linemus

Kan man røre en fars sammen og lade den stå i køleskabet i 4-5 timer, inden det steges? Der står, den skal stå en times tid, men det ville bare være dejligt at være på forkant for en gang skyld, da jeg skal til møde i eftermiddag.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

5. maj 2009

Helle30

Det kan du sagtens Line. - Og det bliver farsen bestemt ikke ringere af, tværtimod synes jeg, krydderismagen sætter sig bedre, hvis den får lov at stå lidt.

- Helle

Anmeld

5. maj 2009

Plysbjørnen

Ja det kan du sagtens, det gør jeg tit, for så er det ikke så stressende når jeg skal til at lave mad...

Anmeld

5. maj 2009

linemus

takker mange gange

Anmeld

5. maj 2009

ivfmarie

farsen kan sagtens stå til næste dag hvis du rigtig vil være på forkant. MEN, så må der ikke være rå løg i. Rå løg udskiller et eller andt fyføj, som ikke er godt dagen efter. Så hvis der skal løg i farsen, så kan man lige svitse dem lidt åp panden inden de kommer i farsen - og det smager ligesom med rå løg.

Velbekomme

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.