Anonym skriver:
Hej piger jeg tænkte på om i kan svare på mit spørgsmål, hvis min dreng vejer alt for meget før terminen sætter de mig så gang..
for da jeg var til jordemor besøg d 11 april ( 36+3) der fik jeg vægtskønt min knægt til og veje omkring 3400 gram.
og nu ville de gerne have mig til jordemor igen d 26.
hvis han vejer for meget, sætter de mig så i gang før tid eller?
hvordan gør de? 
der køre mange tanker inde i hovedet nemlig med hva de ville gøre ovs hvis han vejer for meget.. 
hmm umiddalbart syntes jeg ikke at 3600 er VOLDSOMT stort.. Hvad anslår del hans vægt til at være ved termin?
Jeg blev sat i gang ved termin.. jeg skulle indlægges på terminsdagen og have lagt stikpiller op i skeden.
stikpillerne gør at livmodermunden åbner sig et par cm, nogle går i fødsel af det andre får stikpiller i et fast interval indtil de er nok åbne til at vandet kan tages.
når vandet er taget, sætter de dig i gang med at trave rundt på gangene i håb om, at veerne går i gang af sig selv, hvis de ikke gør det, får du et ve-drop som får din livmoder til ar lave veer.. herefter er fødslen normal.. du vil fortsætte med at få ve-drop i det omfang der er behov for.
du skal være opmærksom på, at hvis du får ve-drop kan du ikke komme i vand da droppet er sat til elektronisk og der derfor er risiko for at du kan få stød, hvis du er i vand..
håber det hjalp lidt.. eller er du velkommen til at spørge yderligere..
Anmeld