tarkoflen skriver:
Må jeg have lov til at spørge, hvordan du ved, man, hvornår fosteret er gået til, og hvordan kan man få at vide, at det var et foster med kromosomfejl?
Jeg er bare nysgerrig, så hvis du ikke har lyst til at svare, er det helt ok 
Under min første abort, blev jeg jo dårlig efter træning og begyndte at bløde, da fik jeg en akut skanning som viste et dødt foster. Efterfølgende havd ejeg meget stærk hovedpine og begyndte selv at abortere.
Under min anden abort, var der samme dårlige følelse efter noget træning, men jeg begyndte ikke at bløde, og kastede det derfor hen. Her gik jeg og var nervøs og havde den der hovedpine igen, og fik derfor en tryghedsskanning, som viste dødt foster. Her fik jeg udsktabning, da jeg ikke selv var begyndt at vise tegn på at abortere.
Det er de eneste tegn jeg fik, hovedoine, blødning, dårlig efter træning. Men det er jo vidt forskelligt hos alle, og nogle oplever ingen tegn på aorten/dødt foster.
Jeg bad ikke om at de undersøgte det foster de tog ud ved udskrabning, det gjorde de automatisk i Aalborg (ved ikke om det var fordi jeg havde haft en tidl. abort?) Men det var i hvert faldet dejligt at få afklaret.
Anmeld