Uden det på nogen måder skal lyde ondt, så forstår jeg hvorfor du kan møde fordomme.
Jeg selv synes uanset ungt sind og sund levestil, at når man når de 40, er grænsen nået. Og egentligt også før.
Men det er jo hver sin måde man forestiller sig livet på, ikke sandt

?
Det kan være en anelse selvisk synes jeg pga de risici der er ved og få børn så sent, både barnets sundhed og også andre ting som hvor "ungt" barnet er når man selv måske går væk.
MEN når alt dette så er sagt....
Vi andre lidt yngre mødre kan lige så godt få et mongol barn eller på anden måde urask barn. Og vi andre kan også blive kørt ned af en bus i morgen altså..... INGEN ved det!
Så når i nu er i denne situation, og begge gerne vil ha det.
Jamen så nyd det da

Det er JERES beslutning og ikke andres.
Og i tager jo sikkert jeres forholdsregler som ved de andre børn, med nakkefoldsscanning osv, så kan ikke se hvorfor i ikke skulle.
Jeg ønsker jer stort tillykke med graviditeten, og tager hatten af for i netop har valgt barnet og at gå imod kampen

Og det eneste og bedste råd: Det er som sagt JERES valg - så jo før i bare accepterer dette jo bedre. For det gør jeg stærkere i bare og være ligeglade med andres meninger.
Held og lykke.
Anmeld