I "vores" Fakta er der bare kommet den sødeste kassedame. Hun virker bare altid glad, og har altid en eller anden sød bemærkning. Når man går i nærheden kan man også høre, at hun får sig en lille snak med de fleste.
Jeg synes ellers desværre ofte dem der sidder ved kassen kan virke lidt sure, og hvis de så siger "ha' en god dag" eller lign. så virker det ikke rigtig som om de mener det - det lyder som noget de bare "skal sige"
Nå men sådan er hende her ikke. Og man går næsten altid derfra med et lille smil. Det er sgu da rart. 
Jeg har tænkt på at sige det til hende - at jeg bare synes det er skønt at handle ved hende, fordi hun er så glad og smilende.
Jeg har selv flere gange oplevet , at mine patienter siger at jeg er så sød eller behagelig. Og det er sgu da rart at høre.
Selvom jeg bliver ret forlegen når de siger det, så bliver jeg bare også rigtig glad og føler jeg har gjort det godt.
Ville i fortælle hende det?
Skal hun ikke vide at hun er behagelig, og at det er super rart at handle ved hende?
Anmeld