Jeg overlevede fordi ilden i mig brændte stærkere end ilden omkring mig
Æv æv æv!!! Her blev manden fyret d. 5. januar, sammen med resten af hans kollegaer i samme jobs - hele afdelingen blev lukket ned, da den gav underskud. Vi havde luret den, men synes stadgi det er rigtig træls, og alle andre kollegaer havde slet ikke tænkt tanken, så der var en temmelig chokeret stemning.
Heldigvis kunne han samme dag henvende sig på sin gamle arbejdsplads, og få et job til højere løn der. Det er dog slet ikke de samme arbejdstider - nu hedder den 8-16, fri hver weekend osv. Det nye er i butik, og har væsentligt andre arbejdstider. Men vi er taknemmelige for at han fandt noget nyt med det samme, for så længe jeg er arbejdsløs, kan vi ikke sidde i huset uden hans løn.
Selv er jeg nyuddannet, og søger og søger. Der er faktisk masser af jobs inden for mit fag, og især i det offentlige, men alle de fyrede fra det private napser dem foran mig, da jeg jo mangler erhvervserfaring

.
Håber han alligevel finder noget snart, så det ikke kommer til at se alt for sort ud.
Anmeld