Hjælp! + 3,1 kg. på en uge!

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

4. december 2008

Miamaja

Nena skriver:

Er glad for at høre at din vægt fandt den rigtige vej igen :-)

Mht. at motionere, så er det selvfølgelig utrolig vigtigt i forhold til din sundhed og livsstilsygdomme, men hvis du skal tabe dig, kræver det i bund og grund om at du skal være i kcal. underskud. Indtag mindre end du forbrænder. Motion vil hæve din forbrænding og derfor vil du kunne indtage lidt mere end normalt, men det vigtigste er at du får en muskelmasse der, også når du ikke motionere, hæver din forbrænding. Muskler forbrænder mere end fedt. Så hvis du har svært ved at komme i fitness center, så er der utrolig mange andre gode muligheder for at lave sit eget lille mini fitness center hjemme i stuen. Det kræver bare en måtte at ligge på og et par vandflasker med vand (som vægte, hvis du ikke vil investerer i et par rigtige)

Armbøjninger, mavebøjninger, rygbøjninger, ben og armtræning kan sagtens klares derhjemme.

mht. til dine gå ture, så husk tempo. Sørg for at komme så højt op i temp at du pruster. Især når du nu alligevel er afsted.

Ellers må du endelig sige til, hvis du skal have ideer til øvelser eller andre ting du er i tvivl om.

Optimistiske hilsner

Nena


jep, har hort fra de kloge at gaa ture er en ret god form for motion, og at det skulle vare noget af det bedste for at komme af med mavefedtet jeg gaar selv nasten hver dag med hunden og barn i klapvogn og har tabt 3 kg og mangler nu kun 1 - 2 kg for at have naet mit maal.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

4. december 2008

Miss BananaHammock

Miamaja skriver:



jep, har hort fra de kloge at gaa ture er en ret god form for motion, og at det skulle vare noget af det bedste for at komme af med mavefedtet jeg gaar selv nasten hver dag med hunden og barn i klapvogn og har tabt 3 kg og mangler nu kun 1 - 2 kg for at have naet mit maal.


Misforstå mig ikke! Gå ture er rigtig gode, så længe man går og ikke slentre! super fedt at du er på vej mod dit mål!

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.