Beklager det lidt sene svar.
Mobning, fjernelse fra hjemmeside og aflevering af nøgler - det kan fagforeningen da lægge sag an for. Du betaler til dem, så nu må de træde i karakter. Det manglede bare andet. Hvor hæsligt at dine kolleger bare lader stå til.
Hold op med at se dig selv som et sygdomstilfælde. Du er et raskt menneske, der er blevet dårligt behandlet og nu er uligevægtig og risikerer at overføre en masse dårlige stoffer til dit barn. Det skal stoppes. Lad være med at overføre mor-rollen til din chef. Hvis mor er sur, så er det bare ærgerligt, for hun er jo kun din chef, og du prøver at arbejde professionelt og kan derfor sagtens ranke ryggen. Tænk hvis du gav hende igen? Den slags mennesker får nogle gange respekt for én af det. Og du kan vel ikke tabe meget mere? Fortæl hende, at hun skal tale ordentligt og opføre sig voksent.
Når det er sagt, så vinder du ved at vægte din egen lykke højere end det at have ret. Prøv først med fagforeningen, og hvis det ikke virker, så sig op, hvis du ikke kan få en sygemelding fra lægen. Det er bedre at være rask end at have ret.
Håber det løser sig for dig.
Anmeld