Noneother skriver:
Lige præcis det jeg ville skrive.
Sæt børnefilter på. Så er problemet sådan set løst.
men derudover så tror jeg det bunder i naturlig nysgerrighed. Husker noget om at en veninde og mig engang fik hældt ret så meget virus på hendes fars computer efter sådan et anfald af nysgerrighed
Der har vi vel været 12 år.
Kan ikke se grund til at sætte filter på.
Børn skal lære , at de ikke må gå på nettet og søge det, men at det er ok at være nysgerrig omkring sex. Det var bare de voldsomme sider hun havde været inde på og det sådan set var pga nogen andre børn i skolens snak fra egen klasse at hun gik ind og søgte, efter hvad hun fortæller.
Jeg stod bare lige og ikke vidste hvordan jeg skulle takle det hele, for mener ikke det er rigtig at børn skal have lov til at søge efter sex på nettet, der er bøger og som en anden skriver kan man få undervisning både skole og hjemme. Men undervisning i sex for en 9årig synes jeg dog er FOR tidligt ! Men en snak kunne måske dække de fleste spørgsmål!
Anmeld