Ja... har mega tandlæge skræk.. men børster mine tænder som jeg skal, og har invisteret i en elektrisk tandbørste for at få de helt optimale rene tænder.. jeg drikker ikke cola dagligt eller andet der skader tænderne mere end alm. mad og drikke..
Sidste år da jeg var til tandlægen viste et ryntgen foto at jeg havde et begyndende hul i en kindtand.. måske udviklede det sig, måske ikke. men er nu begyndt at få ondt... troede hele tiden det var en af de nederste kindtænder men da jeg kiggede ind i munden øverst ved hvor der sidste år var et begyndende hul.. opdagede jeg desværre at den tand har et omrids af noget brunt/sort..
nogle der ved hvad det er?? ved det ikke er godt.. kan det umuligt være, men er så bange.. og ja skal til tandlægen.. må rejse langt for dette for at få en ordentlig tandlæge denne gang der forstår min skræk, end den dumme en jeg var ved hos sidste år, der trak mig igennem smerte og pinsel i flere uger hvorefter han bare flåede min tand ud 
kan ikke forstå det mere.. gør virkelig bare alt for at have de reneste tænder... hvorfor er der ikke noget der hjælper mig?? har bare lidt af huller i tænderne siden jeg gik i folkeskole 
Uanset hvor meget man renser tænderne, vil der altid sidde en lille rest. Det er derfor, at det er så vigtigt at komme regelmæssigt til tandlæge og få en tandrensning.
Når det er sagt, så forstår jeg din skræk. Jeg har altid haft tandlægeskræk. Da jeg var mindre forsøge 4 tandlæger at MASE mig ned i stolen, fordi jeg nægtede (og havde en rådnet tand), men de måtte give fortabt. Heldigvis er det blevet lidt bedre. Jeg har lige været til tandlæge for en måned siden, og da havde jeg ikke været afsted i 2-3 år (!). Der var heldigvis intet.
Det jeg prøver at sige er, at det er rart at få det overstået. Bagefter har du det godt med, at det kom afsted. Vil du gerne have, at hullet i din tand udvikler sig, så tanden rådner væk, fordi du var bange? Nej, vel? Se at komme afsted og få gjort noget ved smerten og din angst.
Hvis du bor nær Århus, kan jeg anbefale en fantastisk tandlæge. Nemlig min 
Anmeld