Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Liam fik/får NAN1/2 , der er jo mange mærker, Arlas, Allomin - grøn, Beuvais, NAN - NAN HA1, HIPP og som du selv nævner Apotekets og Althea som også er et hyppoallergent MME middel.
Her fungerede Allomin ikke, men NAN gjorde
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
Begge børn har fået NAN
Tdittmann skriver: Jeg har givet profylac til min datter og det fungerer fint - lidt mere besværligt da det ikke kan tilbredes forud fordi det skiller. Hvis du vil give profylac så tal med din læge om at få en anvisning som du afleverer på kommunen, som laver en rekvisition som du skal aflevere på apotektet, for så skal du kun betale jeg mener det er omkring 40 kr. pr. dåse. For det er jo lidt dyrt.
Jeg har givet profylac til min datter og det fungerer fint - lidt mere besværligt da det ikke kan tilbredes forud fordi det skiller.
Hvis du vil give profylac så tal med din læge om at få en anvisning som du afleverer på kommunen, som laver en rekvisition som du skal aflevere på apotektet, for så skal du kun betale jeg mener det er omkring 40 kr. pr. dåse. For det er jo lidt dyrt.
Min datter hun får Profylac, ville bare høre fra andre som også giver/har givet det..
Kan ikke tilberedes forud?? Det kan det altså godt, vi gør det? Ja, jeg fik en ernæringsrecept hos lægen, gik på apoteket og købte en dåse til 80,.-
Anneiris skriver: Hej ladies.. Sikke jeg opretter emner hva Nå, men.. Hvilken MME giver i Jeres barn?Er der nogen som har prøvet Profylac?
Hej ladies..
Sikke jeg opretter emner hva
Nå, men.. Hvilken MME giver i Jeres barn?Er der nogen som har prøvet Profylac?
Hej... Min datter får nan 1... hun fik syrnet allomin men fy for den da den lugtede.... Det kunne jeg ikke have :-)Hvis det er fordi det er allergi, har min sundhedplejerske sagt at nan ha eller hd eller hvad den hedder kan bruges (du må ikke hænge mig op på den) Jeg ville bare lige sige det videre :-)
Anneiris skriver: Min datter hun får Profylac, ville bare høre fra andre som også giver/har givet det.. Kan ikke tilberedes forud?? Det kan det altså godt, vi gør det? Ja, jeg fik en ernæringsrecept hos lægen, gik på apoteket og købte en dåse til 80,.-
Dengang min datter fik det - fik vi at vide at de måtte vi ikke - det havde noget med spaltningen af porteinerne mener jeg det var
Caroline får syrnet allomin (:
Isabella får NAN1
Silas får NAN1 og en flaske Semper 1 Lemolac om dagen, for at holde maven igang. Af en eller anden grund kan vi ikke få NAN HA i den by vi bor i
Hey..
Min datter startede med pregestimil og nu får hun noget der hedder neocate...
Hun tåler ikke fed mælk, derfor får hun disse..
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128