Hej Loggi - og I andre, der skal til Nr.sundby på lørdag.
Jeg må desværre melde afbud til den garanteret fantastiske fest på lørdag. Det er lidt øv, men pt er familien lige opprioriteret.
Jeg har jo selv fødselsdag om fredagen og min niece om lørdagen - men hidtil har der været lidt tvivl om hvornår vi skulle fejre os. Det bliver så på lørdag. Min morfar har fået konstateret spiserørskræft - har fået brændt hul på knuden for en måneds tid siden, men det er åbenbart ret aggresivt, for det er lukket så meget til igen, at de vil sætte et rør ned for at holde hans spiserør åbent (men han kan så ikke synke - maden skal bare flyde ned). Vi er lidt bange for det er en stakket frist - men den kære mand er ogsp 92 år gammel - og kan nærmest ingenting. Han kan huske os og hvad vi laver - men nye informationer hænger ikke ved - og fysisk er der ikke meget tilbage - han er blevet en meget lille mand.
Så..... selvom jeg havde glædet mig meget til at se en del af jer - så er min formentlig sidste fødselsdag med morfar i familien altså vigtigere. Håber I forstår :-) Det er jeg sikker på I gør!
Mette, der håber at kunne få et fyldigt referat med billeder på ig - og så en ny chance for at deltage i NB-arrangementer senere.
:'(
Anmeld