Anonym skriver:
Ja, det lyder virkelig mærkeligt men som så mange andre kan have voldsom angst, for edderkopper slanger at flyve o.lign.. Så har jeg det for opkast, eller folk der kaster op! Når jeg kan hører lyden af en der kaster op, så føler jeg at jeg skal besvime, jeg hyperventilerer og jeg begynder at græde.. Jeg kan slet ikke styrer det! Og det er så ubehageligt, virkelig.. jeg får det SÅ dårligt, og sådan har jeg haft det hele mit liv, lige siden jeg kan huske!
Altså det er sådan at når jeg ser eller hører om nogle der har bræksyge, skal jeg så langt væk som det overhovedet er muligt. Og hvis jeg er ude for selv at have kvalme, så gør jeg ALT hvad jeg kan for ikke at kaste op.. Altså holder det nede!
Ved ikke hvad jeg ville med dette indlæg, tror bare jeg har brug for luft for den angst! Og hører også gerne fra andre, der måske har fået hjælp til at beabejde den angst, fordi den dag min egen søn får det, så vil jeg jo gerne kunne sidde ved hans side og holde ham på panden..
Er anonym, da jeg virkelig er flov over det!
Min lillesøster kan slet ikke have sådan noget, dog ikke direkte angst for dte som du, men hun kan slet ik ta det, og heller ikke min mor, så det har næsten altid været min far der har klaret den del, når vi var syge.
jeg kan næsten kun anbefale du snakker med lægen om det, og bliver henvist til enten psykolog eller psykiater, så du kan få hjælp til at bearbejde den angst, for må bestemt ikke være rart
synes absolut ikke du har noget at skamme dig over, det er jo forskelligt hvad folk kan være bange for eller ja have angst for, og man har jo ikke angst med vilje, kig evt på denne liste med navne på forskellige former for angst, så kan du se at der er nogle ting, der evt kunne være værre at have angst for, feks træer 
http://da.wikipedia.org/wiki/Skabelon:Fobier
fandt også lige en side på nettet om emetofobi, som er angst for opkastning. Har ikke læst hele artiklen, men tænkte der måske kunne være noget du kunne bruge 
http://emetofobi.dk/index.php/1215990