"træning og graviditet"
Hej
Jeg har idag taget en positiv grviditets test og er 4+3.
Jeg har indtil nu løbet 3 gange om ugen og spist normalt. Jeg er utrolig megt nervøs for at der skal ske noget og vil derfor gerne vide hvor meget jeg må træne i de første 12 uger hvor jeg skal passe på??
Er der andet vigtigt at vide??
Mvh
hks
Lenas svar
Kære HKS
Tillykke med din graviditet
Som udgangspunkt er der ingenting i vejen for at du træner, hverken nu eller senere i graviditeten.
Dog alt med måde, så bare du ikke begynder at træne op til et marathon løb eller vægttræning i en grad som du ikke plejer. Træn fornuftigt og lyt til din krop så er der ingen problemer og slet ikke hvis du samtidig spiser en sund kost.
Senere når det begynder at blive hårdt er svømning en rigtig god ting, husk dog ikke at benytte sauna efter, da fosteret ikke kan komme af med varmen.
De bedste hilsner
Lena Bæk-Madsen
total-sundhed
Lena tilbyder lukkede mødregruppe arrangementer og fertilitetspakker i samarbejde med Jeannette, som er zoneterapeut i total-sundhed. Derudover tilbydes personlig træning, kostvejledning samt biopati.
Se Lenas hjemmeside: Total-sundhed.dk
Anmeld