Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Hej,
Hvad skal man have på sit puslebord udover en puslehynde, engangs vaskeklude, hoved/halefad? Mener er det nødvendigt med cremer, babyolie etc.?
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
Du skal have det du mener der er brug for
Hvis du mangler noget, finder du ud af det henad vejen. Vi har også vatpinde, en køkkenrulle, håndsprit, vaseline, babycreme m.m. - men som sagt, hvis du mangler noget finder du ud af det. Det er jo en smagssag.
tættekam, børste, zinksalve, termometer, næsesuger, sikkerhedsvatpinde, termometer kan også være fast inventar på et puslebord
Ikke for at drille men...bleer??? Thi hi. På vores puslebord har vi også alt hans shampoo, der selvfølgelig er asta og allergi halløj, saltdråber til når han er forkølet, badedyr, plastikposer til blespanden. Håber det kunne hjælpe.
*A* skriver: Hej, Hvad skal man have på sit puslebord udover en puslehynde, engangs vaskeklude, hoved/halefad? Mener er det nødvendigt med cremer, babyolie etc.?
D-Dråber
Du skal have det du vil have..
jeg har:
Stofbleer
Bleer
Tættekam
Næsesuger
Shampoo
Crem
Zinksalve
Olie
Negle klipper
Saltvandsdråber
Skål til af vaske ham i
bade dyr
lidt legetøj
Kan være jeg har glemt noget hihihi
Tak for svarene...
Kan se jeg lige skal have købt nogle ting såsom tættekam og næsesuger
Tak for svarene... Kan se jeg lige skal have købt nogle ting såsom tættekam og næsesuger
Vil bare lige give et råd, der er sikkert mange der er glade for de der næsesugere, men min sundhedsplejerske siger altså de er med til at producere mere snot når baby er forkølet Men smag og behag.. Tanja
Jeg har puslekommode og der er fyldt med stofbleer og alm bleer i skabene og en kurv med bodyer i skabet og lidt andet tøj. og ellers en kurv med cremer og babypudder zinksalve og vatpinde, svampe til bad og engangsvaskeklude og vådservietter, tja der er stortset alt det jeg lige skal bruge når jeg står der.
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128