Hej, jeg er mor til en pige ...

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

4.015 visninger
15 svar
0 synes godt om
1. januar 2008

Charlotte

.. som godt nok er født i september 2005, men terminen var i august 2005 og i tilfælde af at mine homies fra det der andet babysite kommer med herover, vil jeg gerne være at finde herinde.

Charlotte :)

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

1. januar 2008

Truttenberg

Nu er jeg godt nok ikke en Homie fra det andet site, sådan direkte . Men Hej Charlotte :)

Anmeld

2. januar 2008

Charlotte

Joo, det er du da :D

Anmeld

2. januar 2008

~MetteM~

Hej Charlotte & Cirkel :)
Måtte lige ind og se hvad dette forum var for noget.. Tja, indimellem kan man jo godt blive lidt arrig over hvor længe NB er om at oploade en side - og dette til trods for en hurtig internetforbindelse.
Hvordan går det med maven? Har I fået kønnet at vide? uhhh.. inden du ved af det er det jo lige straks I skal være forældre igen og Cirkel storesøster - vildt!
Kh
Mette 10+0 & Maja

Anmeld

3. januar 2008

miranda

Hej Charlotte
ja jeg er en af de gamle tilhængere, og fik lige nys om et hurtigere forum herinde, så måtte da lige tjekke det ud.:P
håber det går god med mavsen.
knuz miranda

Anmeld

4. januar 2008

Charlotte

Hej Mette og Miranda

Ihh, hyggeligt at I også kom her forbi. Det går væsentligt stærkere herinde, hvilket er skønt. Så mangler vi bare alle brugerne :)

Det går godt med maven - mini fistrer rundt derinde og jeg er vildt spændt på, om det er en dreng eller en pige. Er lige blevet deltidssygemeldt pga forstuvet bækken, så det er ikke så godt, men jeg håber at deltidsarbejde betyder at jeg får noget mere overskud.

Håber at jeres maver også har det godt :) Mette - har du fået dato for NF? Håber at du er ok, det må være lidt en gyser..

Kh Charlotte :)

Anmeld

8. januar 2008

~MetteM~

Hej Charlotte, Ja, det er desværre ikke mange indlæg der bliver postet her endnu - i hvert fald i mødregrupperne/terminsgrupperne, men det kan da være det kommer :) Sikken noget skidt med dit bækken, men hellere en deltidssygemelding, end du lige pludselig står og kan ingenting, håber det giver dig lidt tid og rum til at få slappet af. I fik ikke kønnet at vide til MD scanningen? Kunne de ikke se det, eller vil I bare gerne overraskes? ;) Jeg skal til NF-scanning d. 24 januar, når jeg er 13+1, synes stadig der er VILDT længe til, men jeg må bare have tålmodighed og vente, selvom det er svært. Jeg har ikke rigtigt fundet glæden endnu ved at være gravid, og tror først det kommer efter NF når jeg har vished for at alt er ok - det gik jo desværre ikke så godt sidst :( og det tænker jeg desværre en del på lige nu.. Ha' en god dag. Kh Mette 10+6 i dag

Anmeld

10. januar 2008

Christina Dangvard

Hey girls, Så kom jeg også på her og jeg kan jo genkende jer skønne piger :D Mit billeder kommer på senere. Eneste er, at jeg synes snart, at jeg efterhånden er på så mange fora'er, at det kan være svært at overskue. Tænk at du allerede er 10 uger henne igen....gisp, hvor tiden går. Jeg ønsker dig alt det bedste i denne graviditet og håber ikke, at har for mange bekymringer. Det bliver spændende med NF-scanningen. Og Charlotte skal føde igen om nogle måneder. Det er altså lidt vildt ;) Jeg glæder mig også til at Silja får en bror eller søster en dag, hvor hun kunne gopdt trænge til det :P Jeg bliver jo heller ikke just yngre...tsk tsk..37 i april! I morges sagde Silja, at hun gerne ville have en lillebror. Det skulle være en dreng! Ellers har hun været lidt optaget af i et par dage nu, at hun har ligget inde i mors mave og far har kigget på hende...hehe. Hun har set sin moster amme og går og trækker op i undertrøje og bluse og lægger sin dukke til :)) En god til jer :) Kh Christina

Anmeld

10. januar 2008

~MetteM~

Hej Christina, Hyggeligt du fandt herind også. Ja, tiden går dælme hurtigt, synes også det er lidt vildt at jeg allerede er "så langt", ja i dag 11+1 - håber også selv på en god NF-scanning, men tør ikke rigtigt tro/håbe på noget endnu. Synes også det næsten var i går Charlotte annoncerede, at Cirkel skal være storesøster, men inden vi får set os om, så er det jo april - vildt! Maja ved endnu ikke noget om den lille i maven, men fabler også om en lillebror ;) så må vi jo se om vi kan leve op til det krav - men uanset hvad, så skal hun nok komme til at elske (L) den lille, for hun er i det hele taget glad for babyer, de skal nusses, aes og krammes - og så vil hun naturligvis også gerne holde dem. En af mine veninder har også lige fået nr. 2, og Maja må også føle sig inspireret af at hun ammer, for i hvert fald trækker hun ligesom Silja op i bluse og undertrøje og ammer dukkerne, som hun siger: "Baby skal ha' but" :) Dejligt at høre Silja har fået samme skøre idé. - også en rigtig dejlig dag til dig, Christina. Kh Mette

Anmeld

14. januar 2008

Henge

Ja, så er jeg også herinde :D

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.