Risen skriver:
okay..
.. Jeg ved ikke helt hvad jeg skal ?
.. Er det ikke noget med at hvis der har været komplikationer kommer man på barselsgangen og hvis ikke bliver man sendt til patienthotellet? 
Ikke mig bekendt. Jeg fødte derude i jan. 09 og der lå vi to dage sammen manden og jeg på en barselsstue på selve barselsgangen og fik så derefter lov til at tage hjem... Men skal da ikke sige om det har ændret sig så meget efter et år, tror det nu ikke. Det samme gør sig gældende denne gang bare på Gentofte, der ham manden dog kun en overnatning og ikke to (fordi vi er 2. gangsfødende).
Jeg tror bestemt du skal regne med at ligge på barselsgangen, det er også der der er ammekursus. Jeg tror bestemt kun at det er hvis man ønsker flere overnatninger derefter.

Anmeld