dempsie skriver:
Hej med jer
Jeg kan se I er nogle med mange børn
Min mand og jeg har en på 2 og en på 5 . Han er helt færdig og siger at hans billed altid har været en familie på 4 ... jeg har egentlig ikke haft en holdning til hvor mange børn der er "normalt" jeg kan bare mærke at jeg ikke er færdig ... eller er nået frem til den konklussion.
Vi kan simpelthen ikke blive enige og jeg aner ikke hvordan jeg kommer videre .. håber I kan hjælpe 
Det er noget af et dilemma, som I har. Jeg kan se at det er forholdsvis små børn, som I har. Så måske vil det gøre en forskel for din mand, hvis I venter et par år med at tage beslutningen.
Jeg har selv 2 store piger på 11 og 9, og har en datter på 7 måneder. Jeg er så derimod i den heldige situation at min mand meget gerne vil have nr. 4. Og det vil jeg egentlig også, men jeg har lidt svært ved at gennemskue det praktiske. For lidt plads i bilen (og huset). Men mon ikke der også er en løsning at finde et sted :-) og i så fald er jeg nok også med på nr. 4.
Det er iøvrigt en helt fantastisk oplevelse af få det tredje barn, når man har lidt større børn i forvejen. Mine store piger deltager virkelig positivt med deres nye lillesøster - der er absolut ingen jalousi, tværtimod så er de helt forelsket i hende.
Det føles egentlig også som en dejlig aflastning at vi "er flere om hende". Bare det at de underholder eller sidder og nusser med hende, og jeg så kan få noget fra hånden imens...det er rart.
Måske var det en løsning for jer ... at vente et par år med at tage endelig beslutning :-)
hilsen Mette Mor til 3 dejlige piger
Anmeld