Nyt medlem paa den anden side af Atlanten

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

560 visninger
3 svar
0 synes godt om
10. februar 2010

Sissa

Hej allesammen,

Jeg er 36 aar og bor med min familie i staten Virginia paa den amerikanske Oestkyst. Jeg har boet i USA siden 1997, og min mand er amerikaner. Sammen har vi to boern, Christopher paa 7 aar og Caroline paa 2, og i sommer fandt jeg ud af, at vi lidt uventet venter vores overraskelsesbarn (en lillebror) til April. Alle mine graviditeter og foedsler har foregaaet i USA, saa jeg taenkte, at det kunne vaere morsomt at faa lidt unput fra danske kvinder i DK, der venter en baby paa samme tid!

Jeg er hjemmeloebende - og jeg nyder at have masser af tid med ungerne og min mand, naar han er hjemme (han er pilot). Jeg har foer arbejdet som laerer paa en amerikansk privatskole, men stoppede med at arbejde, da min datter blev foedt.

Vi elsker at tilbringe lange sommerferier i Danmark, og vi glaeder os allerede til at komme tilbage til juni og vise lilllebror frem for den danske familie.

Denne graviditet har vaeret praeget af meget kvalme i de foerste 14-15 uger, men det er heldigvis ovre nu - ser nu frem til de naeste 7 uger, inden baby kommer. Jeg skal saettes igang den 1. april, med mindre lillebror beslutter sig til at komme foer. Begge mine store boern taeller dagene ned, og Christopher haaber, at lillebror ender med at komme til den 1. april, hvilket ogsaa er hans foedselsdag.

Glaeder mig til at laere alle at kende!

Kaerlig hilsen,

Sidse

 

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

10. februar 2010

Hyner

Velkommen til baby.dk

Og wow hvor må det være fedt at bo "over there"...

Jeg hedder selv Henriette og har en datter på knap 3 og venter mit andet barn d. 23Maj... Bor så i sønderjylland med kæresten..

Krams Henriette

Anmeld

10. februar 2010

RumlesMor

Hej og velkommen til Baby.dk og 2.kvartals-gruppen.

 

Anmeld

10. februar 2010

Ranarupta

Hej Sidse, 

Velkommen til! Og tillykke med overraskelsesbarnet

Jeg synes også, at 1. april lyder som en god dato - har selv fødselsdag dér 

Jeg håber, at du får stor gavn af sitet her! 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.