Der er flere muligheder, men det er vigtigt at slyngen/bæredimsen kan strammes ordentligt ind. Det er altafgørende for at barnet ligger godt og sikkert. Det kan være at en ringslynge af et andet mærke ville være bedre. Jeg har dog ikke selv den store erfaring med ringslynger.
Personligt fortrækker jeg en vikle til de helt små. Den støtter meget bedre, og de ligger mere sikkert. Der er mange flere variationsmuligheder for forskellige stillinger (også rygbæring, dog ikke for spædbørn). Den hviler på begge dine skuldre og ryggen, så den er også mindre belastende for den der bærer. Her skal man så vælge om det skal være strækvikle eller fastvikle. Strækviklen kan være lidt lettere til spædbørn, mens fastviklen er lettere at stramme ordentligt og kan bruges til barnet er større.
En mulighed kunne være en Didymos vikle, som er en fastvikle, der er vævet med en speciel teknik så den kan strække sig på skrå. Den kan blandt andet købes på www.sneglehuset.dk
Ellers findes der også andre bæreseler, der egner sig til både mave- og rygbæring fx meitai og beco, men de kan ikke bruges til spædbørn.
Gå evt. ind på www.slyngebarn.dk, som er et forum for slyngemødre. Her vil du helt sikkert kunne få hjælp og rådgivning, men pas på! Man bliver afhængig af det.
Anmeld