Grød

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

309 visninger
3 svar
0 synes godt om
17. januar 2010

Tynen

Er der ikke lige nogen med en garvet hukommelse der kan ridse op for mig hvordan det der grødoptrapning foregår.
Jeg kan simpelthen ikke huske det.

Paw har fået grød i ca. 3 uger nu.
Han har de sidste 5 dage fået en hel portion (ca. 1 dl.) om eftermiddagen - Hvornår skal man trappe op til 2 måltider om dagen?
- Og behøver man gøre det lige foreløbig?

Har i forvejen så meget mælk at jeg er ved at sprænge - Troede han ville sove længere stræk når han kom på grød, men nej. Det er det samme, så tror egentlig hans behov for mad er dækket.

Han har indtil videre kun fået alm. risgrød.
Hvornår begynder man på "ny" slags som evt. kartoffelmos m/ gulerødder osv.?

Og sidst men ikke mindst - Han har ikke lavet de sidste 3 dage.
Prutter dog en del (Og seriøst! Det STINKER!) og virker ikke som om han har ondt i maven hele tiden.
Har givet ham en skefuld sveskemos i grøden de sidste 2 dage og der er stadig intet kommet.
Er det for lidt eller skal jeg bare vente og se tiden an?

That´s all.. Tænk, at jeg ingenting kan huske fra Stellas tid af

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

17. januar 2010

BK

Det begynder man på når man har lyst, og føler der er behov for det...

tror jeg tog et par ugers interval i mellem...

Anmeld

17. januar 2010

Anja

Hvis du kan blive ved med at holde til den afbrudte søvn, så ville jeg vente med flere grødmåltider, når du har så meget mælk. Jeg vil dog give trold ret i, at man sagtens kan begynde med endnu et måltid nu, hvis du føler, han har behov.

Tror at jeg begyndte med mos ved ca 5 mdr, men mine fik også grød tidligt og trappede hurtigt op fordi jeg ikke havde så meget mælk at mætte dem med.

Anmeld

18. januar 2010

Muffinmus

vent gerne til de 6 mdr + med mos..

Men du kan sagtens give endnu et måltid grød...eller vente 2 uger f.eks

Hvad du føler dig tilpas med

Deres mave vænner sig jo til at få mere fyldig mad og derfor kan de også begynde at kræve mere fyldig mad mere end en gang om dagen.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.