Anonym skriver:
Ville også starte med en optiker. For en blød start. Ingen øjenlæger vil gå med til at fiksere eller fastholde et barn. Det tror jeg slet ikke de må. Det må de knapt nok i psykiatrien med mindre folk er til fare sig selv eller andre. Så tror ikke du finder en øjenlæge der tør begive sig ud i fastholdelse for at få øjendråber. Hun vil nok blive tilbudt en alm synstest uden øjendråber når hun har det som hun har det.
Hun lyder som en meget sensitiv pige, så måske synet ikke fejler noget men det er psykisk kompensation. der er heldigvis hjælp at hente. Har I talt med kommune om henvisning til ppr som kan vurdere om de har nogle tilbud til jeres situation? Mange kommuner har tilbud til børn der er sensitive eller til håndtering af angst hos børn. Der er noget der skal arbejdes med inden at det bliver rigtig svært for hende og jer at navigere i.
Vi er netop ikke interesseret i, at hun bliver holdt fast, så derfor skulle det være en øjenlæge, der har forståelse for, at hun ikke kan få dryppet øjne, og derfor en som ikke bliver sur på hende - fik vist forklaret det kryptisk i den første besked 
Vi er i gang med at arbejde med hendes angst.. Det kommer sig af, at hun altid (og også stadig) bøvler med smerter i maven pga. forstoppelse.. For kolikbørn er det meget normalt så at forbinde alt med smerte, men det går stille og roligt væk med årene.. Min nevø havde det også, og er nu kun hypersensitiv med smerter i benene i en alder af 13 år - så det bliver bedre, hvis man bare giver det tid og forståelse, men også viser dem, at der ikke sker noget 
Anmeld
Citér