En opdatering.
Vi har haft kontakt til kommunen, som desværre ikke har et decideret reglement, da det ikke er noget, de har hørt om før. Men hvis der kommer flere lignende henvendelser, ville de se på det.
Men der findes støjreglementer, som bestemmer, hvor meget og hvor længe man må støje. Støjgrænserne er egentlig ret små, men man må gerne støje over grænsen i en periode, fx så man kan slå græs eller fælde et træ. Om aftenen og weekenden er det en kortere periode, og om natten er det endnu kortere.
Kommunen syntes, at vi skulle fortsætte med høflig kommunikation, men sidst vi var der ovre, var han ikke rigtigt til at tale med, og han synes at han skulle have lov til at køre på dem som han vil.
Vi har derfor henvendt os igen til kommunen med henblik på at de skal køre videre med sagen. I sidste ende kan de lave et forbud, som politiet vist nok skal håndhæve hvis det overtrædes.
Det er bare så ubehageligt, og jeg er sikker på at han vil reagere negativt når kommunen blandes ind 
Lige nu har jeg lyst til bare at sælge huset og flytte langt væk fra ham!
Anmeld
Citér