Puha! Igår skete der noget, der bare ikke må ske.
Manden og jeg var på vej over at hente vores datter i klub, da jeg snubler og falder over ned over én træplade på jorden. De er ved at lægge varmerør, så hele vejen er gravet op og erstattet af træplader.
Jeg faldt og landte hårdt på knæ og hænder. Jeg var i tvivl, om maven ramte, for mærkede et ordentligt jag/smæld.
Jeg forsøgte at trække vejret og være rolig, men efter kort tid græd jeg af chok. Jeg var så bange.
Blev sendt på akutmodtagelsen for gravide, hvor alle prøver og undersøgelser så normale ud og fik også hørt lillesøsters hjertelyd. Derfor blev jeg sendt hjem, med besked om at forholde mig i ro.
Det har heldigvis ikke udviklet sig og jeg har mærket liv idag. Men nøj, hvor er jeg øm øverst i livmoderen og mine knæ er fyldt med blå mærker og hudafskrabninger.
Jeg kan dog stadig mærke at chokket og frygten sidder i mig..Fuck, hvor var jeg bange for, at det skulle ske noget med baby.
Måtte lige have det ud.
Anmeld
Citér