Rengøring af uheld

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

754 visninger
3 svar
2 synes godt om

Du kan svare anonymt i tråden
18. marts 2024

Anonym trådstarter

Vi har planer om at pottetræne vores barn snart. Mit spørgsmål er, når barnet tisser eller laver afføring på gulvet hvilket rengøringsmiddel skal man benytte for at fjerne det. Er det nok bare at fjerne det med opvaskemiddel, universelrengøring eller lignende? Eller skal man fjerne det med noget bestemt til urin og afføring når barnet laver uheld?

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

19. marts 2024

*.*

Profilbillede for *.*
Mor til 3 + en engel

Bare helt almindelig rengøringsmiddel. 
tør det op med papir og vask over med en våd klud vredet op i rengøringsmiddel. Jeg brugte universal.

Anmeld Citér

19. marts 2024

Fortvivlet

Profilbillede for Fortvivlet

Hvis barnet har trusser på, kommer der sjældent så meget ud, så det er et problem så er det værre med sofaer og senge osv, der havde vi lagt tisseunderlag på 

Anmeld Citér

19. marts 2024

Sjæleven

Profilbillede for Sjæleven

Det er en god idé at tage trusserne af til en start, da barnet så virkelig kan mærke at det ikke har ble på. 
Hvis I har hårde gulve, er alm. opvaskemiddel fint. 
Sker der uheld på gulvtæpper, sofa og i sengen - det gør der nok før eller siden- så tør så meget op du kan, og dup med en blanding af vand og klar eddike (ikke for vådt!) og strø kartoffelmel over. Næste dag kan det støvsuges væk og eddiken tager lugten. 
Derfor en god idé at have eddike og kartoffelmel på lager

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.