Pos. test hvor længe efter SA

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1.361 visninger
5 svar
5 synes godt om

Du kan svare anonymt i tråden
11. august 2023

Ananas

Jer der har oplevet en tidlig spontan abort (kram til jer), hvor længe efter har I kunne måle hcg eller teste positiv og hvor langt var I henne da I mistede?

Jeg har prøvet det 2 gange nu. Første gang allerede i uge 5 og hcg var hurtigt ude af kroppen. Denne gang var for snart 3 uger siden, var 6+6. Svage streger hele vejen igennem så mistænker at den er gået til tidligt men først udstødt senere. Har været til scanning for 1,5 uge siden og fået bekræftet at der intet var at finde. Sidder så her til aften med hjertebanken, den slags jeg kun har oplevet når jeg har været gravid (4 gange) eller alvorligt stresset. Jeg er ikke stresset lige nu. Tager så en test og den stadig positiv. Kan umuligt nå være blevet gravid igen, så det må jo være stregen der er evigheder om at forsvinde. Hjertebanken kan jeg ikke lige forklare.. Men ville gerne vide hvor længe efter I har testet positivt? Skal jo gerne have gang i den cyklus igen.. (jeg er helt ok med aborten, det var super dårlig timing )

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

11. august 2023

Lillehjerte

Profilbillede for Lillehjerte

Jeg har haft tre SA i uge 6. Det har taget ca 3 uger at få hcg ud, og så er æl kommet en uge efter 

Er ked af at høre om dit tab, det er aldrig sjovt, heller ikke selv om det ikke var planlagt.

Anmeld Citér

11. august 2023

Bubbi11

Profilbillede for Bubbi11

Har haft en SA i uge 7, testede positivt i 2 uger efter, så gik der en uge og så kom ÆL

Anmeld Citér

12. august 2023

Anonym

Første gang mistede jeg i uge 6 og der har hcg på 1000,der gik 1,5 måned før det var ude af kroppen. 

Anden gang var hcg på 9000 og der gik 2 måneder før hcg var ude at kroppen. Jeg har aldrig testet fordi jeg synes det er spild af test, jeg er blevet fulgt med blodprøver begge gange

Anmeld Citér

12. august 2023

__anonym

Profilbillede for __anonym

Er ked af dine tab

1. Gang: 1 uges tid ca.

2. Og 3. Gang: Tror i mellem 1-2 mdr. (kan ikke huske det). Blev også fulgt med blodprøver indtil det var i 0. 

4. Gang: 2+ uger selvom jeg faktisk kun gik 1 eller 2 dage over tid. Stoppede med at teste til sidst. Blev fulgt med 2 blodprøver. 

Anmeld Citér

12. august 2023

Mettep157

Profilbillede for Mettep157

Jeg er ked af du har mistet ved mig har det taget mellem 5 og 9 uger de gange jeg har mistet. Jeg har højest været i uge 7-8 hver gang

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.