Jeg er lidt flov over det her oplæg, men vil gerne bedes om lidt rådgivning.
Situationen er den, at jeg de sidste dage, hvor jeg har haft min dreng - simpelthen ikke har været særligt nærværende eller aktiv med ham.
Jeg har tvunget mig selv til at gå nogle ture med ham og vi har også været ved en strand for at fiske krabber.
Ellers har jeg simpelthen været passiv i en grad, jeg er flov over. Han har set alt for meget fjernsyn og jeg har kigget alt for meget på internettet- fordi jeg ikke havde det mentale overskud til andet.
I går kontaktede jeg ham på Messenger og vi fik en kort videosnak, men jeg sad med en følelse af, at jeg havde svigtet ham i forbindelse med min passivitet, at han havde mistet interessen lidt for mig.
Om det er indbildt pga dårlig samvittighed skal være usagt, men jeg vil gerne ændre min adfærd og forlange mere af mig selv.
Jer, der ligeledes har prøvet at være i mentalt underskud, hvad gjorde I for at være mentalt tilstede og stimulere -og være sammen med jeres børn i disse situationer?
Tak for svar.
Anmeld
Citér