Stivkrampevaccination under graviditet

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

655 visninger
5 svar
0 synes godt om

Du kan svare anonymt i tråden
29. januar 2023

Fertilitet123

Hej med jer

Jeg er 11+1 i dag. Jeg skar mig i fingeren fredag eftermiddag (kun et lille snitsår), og jeg kom i går til at tænke på, om man egentlig burde få en stivkrampevaccination. Jeg tjekkede mine vacciner, og min seneste vaccination var i 1998, da jeg var 6 år gammel. Jeg ringede så til vagtlægen, der bare med samme sendte mig videre til skadestuen for at få vaccinationen. Han havde aldrig hørt om, at der skulle være noget i vejen for at vaccinere gravide, men han kunne ikke lige finde noget om det.

På skadestuen vidste lægen tydeligvis ikke ret meget om det. Han gik ud for at Google vaccinen og kom tilbage med samme besked, som jeg selv havde læst på Statens Seruminstituts hjemmeside:

“Vaccinen bør kun anvendes under graviditet og amning ved klar indikation, og når lægen vurderer, at de mulige fordele opvejer de mulige risici for fostret. Efter sårskade og før rejse til områder med øget risiko for difteri, er der klar indikation.”

Desuden blev han ved med at tale om, at det var for at undgå “difteri”, som han tydeligvis troede, var et andet ord for stivkrampe (og ikke en anden sygdom, som der vaccineres mod sammen med stivkrampe).

Jeg endte med at tage min egen beslutning og få vaccinen, (1) da min vaccine er så gammel, (2) jeg kan læse, at man giver den sammen med kighostevaccinen fra uge 24, (3) Statens Seruminstituts vurdering, (4) dette fra medicin.dk: “Må kun anvendes under visse forudsætninger.Baggrund: Der er data for flere tusinde eksponerede i graviditeten uden tegn på uønsket fosterpåvirkning. Vaccination bør normalt udskydes – dog ikke, hvis der foreligger konkret risikofyldt eksposition.”

Men jeg er meget i tvivl om, om det var den rigtige beslutning. Er der nogle af jer andre, der har prøvet noget lignende eller er blevet vaccineret mod stivkrampe relativt tidligt i graviditeten?

På forhånd tak ❤️

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

29. januar 2023

Minime2018

Profilbillede for Minime2018

Jeg fik stivkrampe og hepatitisvaccine før en rejse da jeg var uge 15. De vacciner der er “døde” er sikrest ift graviditet. 

En stivkrampe holder i ti år, så det undrer mig at ingen har bidt mærke i dette hvis det kun er 6 år siden du fik sidst? 

Anmeld Citér

29. januar 2023

Fertilitet123

Tak. Hvad var dine overvejelser dengang, og hvad sagde lægen?

Jeg var 6 år gammel, da jeg fik min sidste vaccine. Det er 24 år siden. 

Anmeld Citér

29. januar 2023

Minime2018

Profilbillede for Minime2018


Tak. Hvad var dine overvejelser dengang, og hvad sagde lægen?

Jeg var 6 år gammel, da jeg fik min sidste vaccine. Det er 24 år siden. 



Overvejede ikke så meget. Ringede og spurgte vaccinationscenteret inden, da de er eksperter i vacciner, og ikke lægen som altid kun kan lidt af alting men ikke det hele. Spurgte dem om det var sikkert og de sagde at det var langt værre at blive smittet med noget i Afrika, hvor jeg skulle hen, så lod jeg mig vaccinere. Har ikke tænkt så meget over det, men var nok heller ikke så korrekt gennem graviditeten. Spiste både roastbeef og havde makeup på  #ravnemor 

og nu er du jo blevet vaccineret, så du kan ikke bruge til noget at fortryde. Det skal nok gå. De havde ikke givet den hvis det var for farligt for fostret. 

Anmeld Citér

29. januar 2023

Anonym

Jeg blev vaccineret omkring uge 20 efter jeg skar mig i hånden på en ødelagt flaske og min vaccine var også næsten 20 år gammel. 
jeg tvivlede aldrig på om jeg skulle tage den. 

Anmeld Citér

29. januar 2023

Lillehjerte

Profilbillede for Lillehjerte

Alt det der skal de jo skrive når det handler om sundhedsbehandling og graviditet. Og som du skriver, så er stivkrampevaccine med i kighostevaccinen som man tilbyder alle gravide. Jeg ville absolut slå koldt vand i blodet og så lade være med at google

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.