Det er ikke for at være en lyseslukker eller sige at du skal give op; slet ikke, men mere for at du lige har det med i baghovedet og ikke er for hård ved dig selv under et vægttabsforløb hvis du ikke ser de ønskede forandringer.
Men: jeg kender flere meget slanke kvinder som har fået bredere hofter efter graviditet og selvom de vægtmæssig er tilbage eller under før-graviditetsvægt, så er hofterne fortsat bredere og de har måtte udskifte alle deres bukser mv fordi hofterne er kommet for at blive og det er ikke fedt men senerne, muskler mv der er blevet strukket i eller selve bækkenet der har ændret sig/udvidet sig.
Det er ikke helt det samme, men selvom jeg er noget under før-graviditetsvægt, så er jeg stadig gået en skostørrelse og en ringstørrelse op. Så mine ringe skal laves om og alle mine sko udskiftes
Det er noget spøjst noget, dét sådan en graviditet kan gøre ved kroppen.
Anmeld
Citér