Hej
Jeg har også en dreng som altid har skilt sig ud. Blandt andet ved sit sprog. Han havde først et forståeligt sprog ved 3,5 års alderen, og der vil jeg sige man stadig skulle kende ham for at forstå det hele. Jeg tænkte også i den slags diagnose som autisme. Og vi bad ppr komme på banen. Det kunne jo være en mulighed for dig/jer?
Han har for nylig fået konstateret blandt andet nedsat registrering, som betyder at han skal have lidt længere tid end andre børn til forskellige ting. Han har svært ved at overskue hvis der sker for meget om ham og han har brug for mentale pauser i løbet af en dag.
Det er selvfølgelig trist at han skal have de udfordringer, men efter en diagnose kan vi få de rette værktøjer. Det behøver jo ikke være autisme, jeg havde aldrig hørt om nedsat registrering før, og sådan findes der så meget.
Jeg håber det bedste for jer, og husk han er stadig jeres søde dejlige dreng
Anmeld
Citér