Er det ikke bare okay?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

996 visninger
4 svar
0 synes godt om
26. juni 2021

Anonym trådstarter

Jeg ved godt, at baby.dk ikke er et medicinsk forum, jeg er bare i tvivl om, hvad jeg skal gøre. Jeg har nogle dårlige erfaringer med at blive lyttet til i min sidste graviditet (hvor jeg havde ret, btw), så jeg er tilbøjelig til at tænke, at det ikke er noget, og ikke ville latterliggøre mig selv. Sygehuset har lært mig jeg er hypokonder, selvom det viste sig, jeg havde ret dengang. Jeg har ikke haft SSF I nogen af mine andre graviditeter.

Jeg er 28+ og har den sidste uges tid haft det skidt. Jeg har ubehag i den øvre del af maven. Jeg ved ikke, hvordan jeg skal forklare det. Hvis man trykker lidt, er der ømt, men det er lige så meget en følelse af, at det presser og spænder. Jeg kan ikke rigtig spise noget, hvis jeg gør bliver jeg lynhurtigt mæt (hvilket bestemt ikke ligner mig), jeg har kvalme og kaster op et par gange dagligt eller må undertrykke trangen til det.

Jeg føler mig generelt sløj. I løbet af dagen svinger min temperatur mellem at være normal og svinge op i subfebrilt niveau mellem 37.5-38.0, som ikke er min normale temperatur. Når den svinger derop, kan jeg tydeligt mærke det. Jeg klam sveder ligesom når man fx har influenza, ikke ligesom i graviditets hedeture. Jeg døjer også med sådan en semi influenza følelse som kommer og går j form af muskel og ledsmerter.

I aften har jeg taget et par panodiler pga hovedpine, som om det spændte op i hovedet. Jeg mærker fint liv, det er måske aftaget en anelse den sidste uge, men det kan jo skyldes meget, fx at hun bliver større. Er ikke et sekund i tvivl om der er liv, hun møffer rundt lige nu imens jeg skriver dette. 

MEN. Til gengæld er mit blodtryk normalt - en anelse højere end det har været (min mand er sundhedsfaglig, vi tjekker det jævnligt), men under den "farlige" grænse. Det er ca 130/85. Vanlig niveau seneste tid har været ca 123/75. Jeg har heller ikke taget på ifa. Ødemer, snarere har jeg vejet det samme i 7 uger (men er svært overvægtig, så det er ok). Ift spor af protein i urinen ser det ud som på billedet nedenunder. Som jeg ser det, er den Max +/-, dog lidt mørkere i kanten.

Min mand synes jeg skal tage kontakt, men jeg tænker, at jeg mærker liv, jeg fungerer om end usædvanligt træt, og jeg kan jo bare være ramt af en lille virus (ikke covid, har ladet mig PCR teste for at være sikker). Det skal siges jeg igennem en måneds tid også har været fast på syrepumpehæmmende medicin pga sviende smertefulde anfald af for meget mavesyre i mavesækken, som er ophørt efter jeg er startet på medicinen.

Vedrørende billedet. Til venstre et billede af en stick uden urin, til højre er den med urin

Vedhæftede fotos (klik for at se i fuld størrelse)

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

26. juni 2021

Fortvivlet

Profilbillede for Fortvivlet

Jeg har haft ssf i alle mine graviditeter og det er utroligt forskelligt hvordan det har udartet sig 

1. Graviditet havde jeg svært ssf inkl. Help og jeg havde det fint fysisk. Dog meget væske i kroppen, højt blodtryk og meget skæve blodprøve tal. - blev sat igang med det samme 39+1

2. Graviditet havde jeg begyndene SSF. Jeg havde en smule synsforstyrrelser og lidt hovedpine. Fint blodtryk, men lidt skæve blodprøve tal. Røg lidt frem og tilbage og blev sat igang 40+2

3. Graviditet havde jeg åndenød og svært ved at få vejret. Fint blodtryk, begyndende skæve tal. Blev spurgt om jeg ville sættes igang, hvilket jeg sagde ja tak til. (40+1)

 

Så meget forskelligt og det er svært at sige, de burde dog kunne se det på en blodprøve, men hvis det er samme mand burde risikoen aftage væsentlig og procentdelen for at få ssf er meget lille.

Edit: så læste jeg dig som flergangs, det ved jeg ikke om du er, men ellers er det meget normalt at det hele presser til sidst og man får virkelig ondt i toppen af maven

Anmeld Citér

27. juni 2021

123321

Profilbillede for 123321

Du skal da helt sikkert tage kontakt, hvis du ikke har det godt.

Jeg havde det meget som du beskriver det i min første graviditet, men der viste sig heller ikke at være noget galt. Mit blodtryk var dog højere.

Det med mavesækken var pga. at min pige lå med hovedet opad og pressede på min mavesæk, som var blevet super øm. Ved du hvilken vej din ligger?

Anmeld Citér

27. juni 2021

Girafmor

Enig med din mand og de andre. Jeg synes du skal tage kontakt.

Som en anden skriver udarter ssf sig forskelligt.

Da jeg fik begyndende i min 1 graviditet startede det med at jeg var dårligt tilpas, og blodtryk kun let forhøjet..

Når du har haft det tidligere vil de også tjekke dig grundigere, for at være SIKRE, så du bør ikke opleve at de ikke tror på dig..

 

Anmeld Citér

27. juni 2021

SDD

Profilbillede for SDD
Mor til to piger, fra ‘14 og ‘20

Hypokonder eller ej, det er kun dig der kan vide hvordan du har det. Hellere en gang for meget, end en gang for lidt. Ring og snak omkring din tilstand. 
mæthed mm er meget normalt at du efterhånden ikke kan spise mere. Men opkast osv ikke helt så normalt. Ligeledes din temperatur. 
gravid om sommeren er ikke nogen dans på roser. Men man skal ikke være syg. 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.