Er det muligt at far kan tage hele barsel?
Han er lønmodtager, og jeg studererende.
Hvis ja, hvordan fungere det?
Når du er studerende, er I i to forskellige systemer
Far kan derfor bruge sine to ugers fædreorlov + alle de 32 ugers forældreorlov helt uafhængigt af, hvor meget barsel du tager på SU. Husk bare fristerne for hvornår far skal meddele sin arbejdsplads, hvad han holder af barsel.
Hvis du har haft studiejob der giver ret til barselsdagpenge, er det dog lidt anderledes skruet sammen. De regler er jeg ikke helt inde i, men du kan jo bare lade far tage alle ugerne uden selv at søge fra den pulje 
Hvordan det foregår husker jeg faktisk ikke helt, men her skulle mandens arbejdsplads sende et eller andet til Udbetaling Danmark (tror jeg det var), som efterfølgende sendte min mand en besked. Vi har så bare skulle registrere at det var forældreorlov der skulle bruges, når min mand har afholdt barsel.
Anmeld
Citér