Det kender jeg godt, det kan være super svært at finde frem til hvorfor man har det sådan...
For mig kan det være mange ting, og tit er det faktisk ikke fordi jeg er vred, men mere frustreret og ked af noget. Men det kommer ud som irritation og surhed over for de nærmeste.
Det er faktisk mest hvis jeg føler mig fastlåst i noget og har svært ved at se en løsning på problemerne. Fx hvis det ikke går så godt økonomisk, eller at jeg ikke føler jeg slår til på arbejdet.
Som en af de andre foreslår, så plejer jeg at sidde og tænke over forskellige situationer der har været de sidste par dage og hvordan parforhold, økonomi, osv har det og så mærker efter om der er noget der giver en ked af det-følelse eller en frustreret følelse. Og så prøver jeg at lokalisere hvad det helt konkret handler om.
Men hvis du nu har svært ved at lokalisere følelsen, så ku du overveje at tale med en psykolog... Nogen gange har man bare brug for en neutral person, der ved hvilke spørgsmål de skal stille for at du kan finde frem til sagens kerne. Jeg har i hvert fald haft mange aha-oplevelser hos psykologen, hvor jeg tænkte "hvordan kunne jeg ikke se det selv". Men det handler bare om at man nogen gange ikke kan se skoven for bare træer
Anmeld
Citér