Hvordan gør I andre?
Jeg har udsat til 10. maj og håber, at de ændrer reglerne lidt, for i min dagpleje må man ikke gå med ind, højst stå i haven.
Jeg synes ikke, jeg kan køre min 1-årige ind på en legeplads. Han kravler jo rundt og vil være våd over det hele på kort tid. Selvfølgelig kan han få regntøj på, men det er for varmt i længden. Og så de små totalt mudrede, sandede hænder. Det er fint nok i kort tid, han leger også i haven herhjemme, men stadig.
Han gider ikke sidde i en barnevogn og lege særlig lang tid.
Samtidig bryder jeg mig ikke om, at det er en fremmed, der skal føre ham med ind på et fremmed puslebord og et fremmed hus - at jeg slet ikke når at være der. Nu kender vi det lidt, fordi storebror gik der, men det er ved at være nogle måneder siden, han var der sidst.
Hvad gør I andre?!
Anmeld
Citér