Jeg fik hormonspiral for 8 måneder siden, og har ikke haft de store problemer med den, kun lidt pletblødning i starten. Siden har min menstruation været regelmæssig, med mindre blødning end normalt, hvilket jo er helt efter bogen.
De sidste par måneder har jeg haft meget ømme bryster op til mens. Denne gang har jeg så slet ikke fået mens, og mine bryster bliver ved med at være ømme. Det har været en uge nu, og jeg er ved at blive sindssyg. De gør simpelthen så ondt! Og er minsandten også vokset så meget, at jeg ikke kan være i nogen af mine bh’er.
Er der nogen der har oplevet lignende bivirkninger efter de første seks måneder? Forsvandt det igen? Jeg synes slet ikke jeg kan finde noget på google om bivirkninger efter det første stykke tid.
Jeg har for en god ordens skyld taget en graviditetstest, og den var negativ, så jeg er ikke gravid.
Anmeld
Citér