Erfaring/meninger om søvnkursus hos børneinstitut

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

994 visninger
3 svar
1 synes godt om

Du kan svare anonymt i tråden
11. oktober 2019

Anonym trådstarter

Kom gerne med jeres meninger/holdninger og/eller erfaringer omkring søvnkurset man kan tage hos børneinstituttet. Jeg overvejer, men det er også en del penge hvis det ikke hjælper alligevel 

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

11. oktober 2019

Abracadabra

Jeg kender ikke til det specifikke kursus men ved, at søvnpædagogik kurerer 50% af søvnproblemer hos børn. Så det er en fin succesrate. 

Anmeld Citér

12. oktober 2019

Anonym trådstarter

Andre? 

Anmeld Citér

13. oktober 2019

Mortilpiger

Profilbillede for Mortilpiger

Jeg har ikke erfaring med søvn coaches. Men jeg er mor til to børn på 7 og 9, så jeg har erfaring med børn og søvn - eller mangel på samme. Og jeg vil sige, at det går op og ned, de sover godt i en periode, så kommer der et udviklingsspring og med det følger natteroderi. Vores børn kommer stadigvæk ind til os om natten, omend det bliver mindre og mindre for den store på 9. Medmindre der er et eller andet i vejen med med jeres barn, så er natteroderi i kortere og længere perioder en del af det at få børn og det tror jeg simpelthen ikke på en coach kan ændre på. Men han/hun kan måske hjælpe jer forældre med hensigtsmæssige vaner ift. putteritualer og søvn. 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.