Jeg står i modsatte situation, jeg har været ok tæt på min søsters lillesøster førhen, og efter hun har fik et barn kaldte hun mig moster for barnet.. Jeg bryder mig ikke om at skulle kalde mig moster for et barn jeg har set måske 3 gange på 4 år
Men ja, jeg ignorerede det, og kalder mig ved eget navn når jeg snakker til barnet. Måske I kunne gøre det samme, når hun vil sige: Skal du over til moster (navn), kan I sige Skal du over til (navn)
Nu har jeg gjort det så mange gange at de nærmest har 'glemt' at de kaldte mig moster, og barnet kalder mig kun ved navn. Og jeg undgik den ubehagelige samtale. Jo, jeg blev da rørt over at de ville give mig en titel, og jeg ville gå med på den hvis vi sås oftere, men vi ses så sjældent at jeg ikke synes det giver mening..
Anmeld
Citér