Anonym skriver:
Min ældste var en del syg i løbet af første leveår. Dermed var hun lille af vækst og lå ikke langt fremme, da hun var på alder med din dreng. Ved 11 måneder brugte hun str 68.
I dag er hun en sund og frisk pige i 5.klasse, som danser ballet og klarer sig fint i skolen. Hun er nu gennemsnitlig i højde.
Når han har været syg, er det slet ikke mærkeligt, at vækst og udvikling ikke har gået så hurtigt. Men han kan fint komme efter det efterhånden alligevel.
Okey det er rart at vide. Han er mit 3. Barn. Og min ældste søn gik op af ting ved 8 måneders alder. Det bare vildt der er så stor forskel. 
Han gylpet os vildt meget som ‘baby’ jeg skiftet hans tøj 5 gange om dagen. Jeg brugte allomin og skiftet til Nan + han begyndte at få fast føde så det hjalp en del. Men af den grund var jeg os dårlig til at ligge ham på maven som man skulle (dårlig mor samvittighed) hvilket helt sikkert os har sinket hans motorik.
Han for stadig blendet/most mad nu pga han har været så meget syg med AB så der sad meget slim hvilket resulteret i opkast ved måltiderne. Jeg sku virklig være forsigtig med at gi ham endnu en skefuld mad for hellere han havde lidt i maven end intet ♀️ Og når han i forvejen er en lille fis er der vigtigt for mig at han i det mindste for mad. Selvom det ikke lige er efter bogen.
Vi har lige været igennem AB igen for et par uger siden og han har nu fået skoldkopper han er lige ‘startet’ i vugger D 1 juni - eller han har nået at være der 3 gange
Tak for svar 
Anmeld
Citér