Godaften 
Ja, hvordan fortæller man til børnene, at vores vovse skal aflives?
Vi har en vovse på 9 år (kan blive omkring 14-15 år) og han skal muligvis opereres i det ene ben. Benet er vokset til 3-dobbelt størrelse og dyrlægen mener det er en fedtknude. Dog kan de ikke udelukke, at det kan være andre ting, men vi håber selvfølgelig det bedste og krydser alt hvad vi kan, for at det ikke er ondartet.
Hvis det viser sig, at vovse har cancer eller ikke kan opereres og det udvikler sig, giver gener eller smerter, så må vi sige farvel til ham. 
Hvordan vi fortæller det til vores drenge (mest den store på 7) ved jeg simpelthen ikke. Knægten på 7 bliver dybt ulykkelig og det er sådan ser det værste af det hele. Vi voksne ved jo, at det er det rigtige, selvom det er hårdt, men det kan være svært at forstå når man er 7 og meget følsom 
For pokker altså....håber virkelig vi har vovse mange år endnu 


Ja, gode råd modtages med lys-hånd 
Anmeld
Citér