Hej Rikke
Jeg har bestilt en 3D/4D scanning til når jeg er i uge 26. Mit spørgsmål er, om man selv kan gøre noget for at få fine billeder? Tænker mht. tom eller fyldt urinblære, spist lige inden osv? Er lidt bekymret for hvor meget man kan se med BMI 33 og moderkage der ligger lige bag maveskindet. Har du nogle gode råd
?
Venlig hilsen
Louise
Rikkes svar
Kære Louise
Tak for din besked.
Når man kommer til en scanning er det altid godt at have lidt fyldt blære. Så man bør gå på toilettet ca en time før scanningen, og derefter drikke lidt, så blæren er lidt fyldt til scanningen.
Spiser man lidt sukke rigt ca. 30 min før scanningen, så vil din baby, med stor sandsynlighed være vågen og aktiv under din scanning. Et vågent barn er altid nemmere at lave gode billeder og sekvenser af, da det flytter sig rundt til flere forskellige positioner.
Vi ser frem til at se dig.
Med venlig hilsen
Rikke
Professionelle og personlige ultra- lydscanninger af gravide i både 2D og 3D/4D.
Se Rikkes hjemmeside: Scanningsklinikken.dk
Anmeld
Citér