Hjælp - huskøb...

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

319 visninger
1 svar
0 synes godt om
8. april 2008

Monica

Hej Piger...

Vi sidder og kigger på huse - men jeg er spejl blank med alt det netto/ brutto. Og så star der at udbetalingen er fx 145.000kr. og så står der fx 15.000 pr måned. Men hvad hvis nu man kan give 600.000 i udbetaling? Så falder den månedlige ydelse vel??? Og hvad nu med alt det lån vi skal tage stillig til... Fastrente eller variabel... (?)(?)(?)(?)

Jeg ved da ikke en skid....:$

Monica - som har boet i andel de sidste 6 år... og det er bare ikke det samme

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

8. april 2008

Sille

hvis du betaler mere end det beløb der står i udbetaling så falder den månedlige ydelse ja! Men du skal bare lægge de ex. 145.000 men det er klart at lægger du 600.000 så får du en lavere restgæld.
Brutto/netto priser fatter jeg heller ikke 100 % men ved dog at det er det laveste af de to tal du skal regne med at betale hver måned.
Det har noget at gøre med det fradag du får når du køber hus.. men det er det laveste tal du skal regne med...
Håber jeg ku hjælpe.
-sille

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.