Mine3drenge skriver:
Hej
Har brug for nogle råd til hvordan vi kommer i gang med BLW. Hvordan gjorde I? Hvornår på dagen prøvede I at få fast føde i jeres barn? Hvordan gjorde I? Hvad gav I af mad? Havde jeres fået tænder?
Den lille fyr bliver 6 måneder i morgen så vi skal så småt til at begynde :-)
Vi skar vores mad ud i store stykker, så han kunne håndtere det. Han var især glad for at sidde og gumle på en strimmel bøf.
Han fik/får det samme mad som os (vi salter vores mad ved bordet).
han havde 2 tænder da vi startede og da han fik 4 tænder måtte vi en periode droppe ting som ex agurk, da han slet ikke kunne håndtere det. Nu spiser han alt (pånær nødder/rå gulerod og rå æble, som vi ikke giver endnu).
Han spiste med ved de måltider hvor han var vågen. Og jeg ammede før hvert måltid og sørgede for han var frisk.
Jeg kan anbefale bogen "jeg kan godt selv".
Han begyndte omkring 9 mdr at spise reelle måltider og her ved 10 mdr er han begyndt at skære ned på amningerne om dagen.
Anmeld
Citér