Hej med jer.
Jeg er igang med at få en udredning på genetisk afdeling, da jeg måske kan give et handicap videre til mine børn. Jeg venter tålmodigt på svar, men hvor er processen lang
Det forholder sig dog også sådan at min mor havde været udsat for blygasser igennem længere tid, hvilket gav hende langvarig blyforgiftning (den slags der bliver i kroppen i en del år) jeg spurgte genetikeren om dette kunne være årsag til det mildere handicap (håndmutation som det så grimt kaldes) hvilket han ikke vidste og derfor ville tale med sine kollegaer om. Oven i blyforgiftningen havde min mor også influenza i uge 5-6 ca. da hun ventede sig.
Mit spørgsmål lyder på:
er der nogle som kender nogle eller selv har haft blygasser i kroppen eller været syg under de første 12 uger af graviditeten som har fået barn med mildere handicap eller lignende? Eller skal jeg bare forvente at det sikkert er i generne? Jeg håber at der er nogen med lidt viden herinde, da jeg simpelthen ikke kan vente på, at de finder ud af noget engang de læger.
Anmeld
Citér