Veer eller...?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

577 visninger
1 svar
0 synes godt om
16. oktober 2015

Anonym trådstarter

Ja selvom man er 3. Gangs fødende bliver man åbenbart stadig helt i tvivl.

Jeg har siden onsdag aften haft lidt kraftigere plukveer, som i perioder har været ganske regelmæssige.

Nogle af disse plukveer er virkelig kraftige, og andre ænser jeg knapt nok.

Der er ikke rigtig noget system, udover det i særdeleshed er værst om aftenen og først på natten. I nat fik jeg fem timers søvn afbrudt af 2-3 kraftige veer/plukveer. 

Jeg er helt klar over at jeg ikke er i fødsel, men hvad er jeg så? Årh jeg hader uvisheden! 

Min plan er at få hele hytten gjort ren og klar til babys ankomst, og så må vi se om der sker mere. Andre gode råd?

36+4

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

16. oktober 2015

Kamilla-m

3 gang er bare en drille fødsel for de fleste.. jeg gik i fødsle flere gange inden jeg faks fødte. Jeg var på føde gangen flere gange hvor de målte rigtige veer som så stoppede igen. 

Den dag jeg fødte ville de ha sendt mig hjem 3 kvarter før min søn kom ud fordi det så ud til det var ved at stoppe igen, nåede dog heldigvis ikke så langt og som skrevet gik der fra hun havde sagt det til han var født kun 3 kvarter. 

De sagde til mig at sådan var det meget ofte 3 gang. 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.